• نام کامل

  کربنات کلسیم
 • دسته‌بندی

  سنگ‌های معدنی
 • کاربردهای مهم

  کاغذ، رنگ، حفاری چاه‌های نفت، خوراک دام و ...
 • فرمول

  CaO + H2O → Ca(OH)2
 • دیگر نام‌ها

  گچ فرنگی، سنک آهک، کلسیت، آراگونیت، سنگ مرمر

کربنات کلسیم

سنگ CaCo3 کربنات کلسیم با فرمول شیمیایی آهک است که برای تولید آهک هیدراته به کار می‌رود و کربنات کلسیم پودری شکل به دست می‌آید. اصطلاح کربنات کلسیم رسوبی به انواع بازرگانی ترکیب‌هایی گفته می‌شود که در یک مرحله‌ی ته‌نشینی، به روش‌های شیمیایی از ترکیب کلسیم کلراید و سدیم کربنات در محلول آبی و یا عبور کربن دی اکساید از سوسپانسیون Ca(OH)2 در آب تولید می‌شود. محصولات ته‌نشین شده توسط یک مش به ذره‌هایی با اندازه‌های یکنواخت‌تر، کوچک‌تر، و با درجه‌ی بالایی از خلوص شیمیایی تفکیک می‌شوند.

کاربردهای کربنات کلسیم:

کربنات کلسیم رسوبی یکی از متنوع ترین پرکننده‌های معدنی است و در مقیاس وسیع در ساخت محصولات و کاربردهایی مانند کاغذ، رنگ، پلاستیک، پارچه‌های بافته، بتونه‌کاری، گرفتن شکاف‌ها و درزها، چسب، کف‌پوش‌های پلاستیکی و جوهر چاپ مصرف می‌شود. انواع کربنات کلسیم در خمیردندان‌ها ، وسایل آرایشی و مواد غذایی و دارویی استفاده می‌شود.

کربنات کلسیم از پرکننده‌های غیر سیاهی است که به واسطه ی جذب روغن کم، به میزان زیاد در کالاهای لاستیکی اکسترود می‌شود .

کربنات کلسیم به عنوان پرکننده در صنایع دفاعی و نظامی، حفاری چاه‌های نفت، خوراک دام و طیور، لعاب کاشی و سرامیک، ملامین، ماستیک، تولید صابون، پودرهای شوینده، ساخت لوله پولیکا، PVC، ظروف یکبار مصرف سلولوزی، سیم و کابل، تولید ابر و اسفنج و به عنوان جایگزین تیتان در کارخانه‌های رنگسازی استفاده می‌شود.

به این بخش امتیاز دهید
[Total: 2 Average: 3]

بنتونیت ۳ نرم کوبان
قبلی

اشتراک در